* * *

Diksiyon Eğitimi Serisi (Ücretsiz) – Giriş

Bedava Diksiyon Eğitimi Serisi, Diksiyon TV – Mennan Şahin kanalından kaynak gösterilerek alınmıştır. Anlatımdaki samimiyetin korunması için konuşma dili doğrudan yazıya çevrilmiştir.

Giriş

A’dan Z’ye bir diksiyon eğitimi serisine başlayacağız hep birlikte, umarım fayda göreceksiniz. Bundan benim şüphem yok ama tabi sizin çabanız burada çok önemli. Dikkatli izleyin, gerekirse not alın ve faydalanmaya çalışın. Emin olun diksiyon kursuna gitmeden, beni dikkatli dinleyip ve birazcık da farkındalığınızı yüksek tutarsanız, çok kısa bir süre içinde konuşmanızın harika bir noktaya geldiğini gözlemleyeceksiniz. Diksiyon nedir deyince arkadaşlar, aklınıza şunun gelmesi lazım. Etkili iletişim değil, o başka bir alan. Diksiyon demek; harflerin tam, net ve güzel bir şekilde ağızdan çıkması demek. Bununla birlikte kelimelerin de doğru telaffuz edilmesi demek. Bu biraz genel kültür bilgisi istemesi ile birlikte, biraz farkındalıkla da düzelebilecek bir durum. Yine ne yapacağız? Farkındalığımızı yüksek tutacağız. Çok bilmeyeceğiz, onu size şimdiden söyleyeyim. Çok bilmenize gerek yok. Bu fiziksel bir iş.

Bunu spor çalışmalarına benzetin lütfen. Nasıl? Spor salonuna gittiğiniz zaman bir program yazarlar size. 6 aylık belkide 1 yıllık ve bu spor programına haftalık en az 3 – 4 gün uymanız istenir sizden. Hatta bazı özel durumlarda, örneğin yarışmaya katılacaksınız ya da böyle bir idealiniz varsa haftada belki 6 gün az bile gelebilir, günde 2 antrenmana çıkanlar var.

Diksiyon

Amaç

Öncelikle bir amacınızı belirleyelim. 3 farklı amaç üzerinde konuşacağım.

  1. “Ben günlük hayatımda kendimi daha iyi ifade etmek ve anlaşılıp anlaşılmadığım konusunda bir şüpheye düşmek istemiyorum, kendimi iyi ifade etmek istiyorum” diyorsanız, bu videolar size kesinlikle yetecek, kesinlikle. Özel bir diksiyon kursuna gitmenize gerek yok. “Kariyerimde başarılı olmak istiyorum”, “kariyerimde daha iyi yerlere gelmek istiyorum”, “siyaset yapmak istiyorum” veya “sınıf öğretmeniyim, öğrencilerimi daha iyi yetiştirmek adına daha iyi konuşmak istiyorum” diyorsanız, bu videolar; farkındalığınızı yüksek tutarsanız, ne demek istediğimi iyi anlayıp evde güzel bir şekilde uygularsanız, fayda göreceğimiz bir seri olacak.
  2. “Ben konuşarak para kazanmak istiyorum” diyorsanız yani “spiker, muhabir, sunucu olmak veya Youtube kanalı açmak istiyorum ama diksiyonum güzel değil” veya “halihazırda bir Youtube kanalım var ama diksiyonumu düzeltmem gerekiyor” diyorsanız, bu seri size yetmeyecektir. Farkındalığınızı yüksek tutsanız bile muhakkak birebir bir çalışma yapmanız gerekir. Neden? Çünkü herkesin kendine göre bazı hataları var ve bunun farkında olmayabiliyor tek başına, bazı yönlendirmeler gerekiyor. Eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız; bunlar genellikle detaylarda gizliyor oluyor, normal bir konuşma temposunda, konuşma performansında pek anlaşılmıyor. O yüzden birebir çalışmaya gayret edin. Bulabilirseniz bir eğitimci, bunu yapmaya çalışın. Ama dediğim gibi genel kitlenin amacının bu olmadığını biliyorum. Herkes Youtuber olmak ya da sunucu, spiker olmak, muhabir olmak zorunda değil. Yani şunu söylemek istiyorum, ikinci amaç için konuşuyorum; “ben kariyerimde başarılı olmak istiyorum”, siz kariyerinizde güzel Türkçe konuştuğunuz için başarılı olmayacaksınız, yaptığınız güzel işi güzel Türkçe ile anlattığınız için, en azından sizinle aynı durumla olan, aynı potansiyele sahip rakiplerinize göre daha başarılı olacaksınız veya ideallerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlayacak. Örneğin öğretmenseniz daha iyi anlatacaksınız, başında verdiğim örnek gibi.
  3. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız yani konuşarak bunu bir sanata dönüştürmek istiyorsanız o zaman muhakkak birebir bir eğitim almanız lazım. Nasıl? Şöyle örneklendireyim; Kariyeriniz için yapacağınız çalışmalar sizi bağlar ama binlerce, milyonlarca insana hitap ediyorsanız o zaman bu herkesi bağlar. Çünkü siz bir etki oluşturuyorsunuz ve burada muhakkak sorumluluk sahibi olmanız gerekir. Eğer yeni neslin konuşmasında bozukluklara sebep açacak bir konuşmanız varsa ve bu insanlara hitap ediyorsanız muhakkak bir eğitim almanızda yarar var.

Bu serinin amacı bu arkadaşlar, A’dan Z’ye olacak ve şu şekilde devam edecek;

Diksiyon Nedir - Diksiyon Eğitimi - Diksiyon Kursu

Diksiyon Eğitimi: Konular

Konu 1 : Nefes
Önce nefes diyeceğiz. Nefes konusunu başından sonuna kadar detaylı bir şekilde ele alacağız. Neden bu kadar önemli olduğunu konuşacağız.

Konu 2 : Ses Tonu
Sonra ses tonu diyeceğiz. Neden ses tonu çok önemlidir ya da ses tonu neden önemli değildir. Aradaki farkları videoları izlediğiniz zaman anlayacaksınız.

Konu 3 : Harf
Daha sonra harflere geçeceğiz. Harflerin doğru telaffuzu. Hatta bununla ilgili halihazırda zaten devam eden seri var, tekerleme serisi. Onları izlemeye devam edin, devamı da gelecek.

Konu 4 : Kelime
Harfleri de geçtikten sonra kelime telaffuzlarının nasıl olması gerektiğine bakacağız. İşte burada biraz genel kültür gerekecek ama o da farkındalıkla aşılabilecek bir durum. Ne yapacağız? Belli siteler vereceğim size. Günlük hayatınızda çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini bulabileceğiniz siteler olacak bunlar.

Konu 5 : Cümle
Kelimeleri de birleştirip cümle yapacağız. Cümleleri de konuşmaya döndüreceğiz ve artık karşımızdaki kişileri etkilememek için hiçbir sebebimiz yok. Çünkü konuşmaya başlamış olacağız.

Diksiyon EğitimiDersler

Ders 1 : Durum Tespiti ve Diyafram Nefesi

Ders 2 : Diyafram kasını ısındırma ve çalıştırma teknikleri

Ders 3 : Heyecan kontrolü ve ses tonunun kullanımı

Ders 4 : Sesin nitelikleri ve artikülasyon

İlk ders paylaşıldığında dersin adına tıklayarak bir sonraki derse ulaşabileceksiniz. O zamana kadar diğer eğitim içeriklerimizi inceyebilirsiniz.

SPONSORLU İÇERİK

Kendime Sardım - Ünal Kantarcı

Kendime Sardım – Ünal Kantarcı

Oğuzhan Koç’un Kendime Sardım adlı yeni şarkısı Ünal Kantarcı yorumuyla sizlerle. Kendime Sardım şarkısını yorumlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir