* * *
İspanyol Filmi

Mutlaka İzlemeniz Gereken 7 İspanyol Filmi

Son dönemde özellikle La Casa de Papel ile kulaklarımız İspanyolca’ya aşina olmuşken, farklı tarzlardaki 7 İspanyol Filmi ve bonusları sizin için derledik.

7 İspanyol Filmi

1- Contratiempo – Görünmeyen Misafir

Gizemli bir gerilim filmi olan Contratiempo, bulmaca çözer gibi film izlemeyi sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Gizem yaratma ve ters köşe yapma konusunda gayet başarılı bir film. Bir otel odasında, ölü sevgilisinin yanında uyanan genç iş adamı, nasıl cinayet şüphelisi haline geldiğini anlamak için ünlü bir avukat tutar. Filmin yönetmen koltuğunda Oriol Paulo otururken başrollerinde ise Mario Casas, Barbara Lennie, Jose Coronado, Francesco Orella, Paco Tous yer alıyor.

2- El Cuerpo – Ceset

Gerilim ve gizemin iç içe geçtiği bir diğer film olan El Cuerpo’nun da yönetmenliğini Oriol Paulo üstleniyor. Gerilim türündeki 2012 yapımı İspanyol filminin baş rollerini José Coronado, Hugo Silva ve Belén Rueda’nın paylaşıyor. Film, öldüğü günün gecesinde morgda kaybolan bir kadın cesedinin ardından yaşananları konu almaktadır. İzlerken sayısız komplo teorisi ürettiğimiz filmde çok güzel bir kurgu görüyor ve kendimizi tam anlamıyla filmin içinde hissediyoruz.

3- Celda 211 – Hücre 211

Sıra geldi bir hapishane filmine. 2009 yapımı bir İspanyol hapishane filmi olan Celda 211, Juan adında bir gardiyanın hikayesini konu ediniyor. Baştan sona yüksek bir tempoda ilerlemesinin yanı sıra eleştirel yanı ile de öne çıkan bu film, 2010 Goya Ödülleri’nde birçok ödül kazanmıştır. Kendinizi kim iyi kim kötü muhakemesinin içinde bulacağınız filmin yönetmenliğini Daniel Monzón yaparken baş rollerini ise Luis Tosar ve Alberto Ammann üstlenmiştir.

4- Los Cronocrímenes – Suç Zamanı

Los cronocrímenes yönetmenliğini ve senaristliğini Nacho Vigalondo’nun yaptığı, gerilim ve bilim kurgu türlerindeki 2007 yapımı İspanyol filmi. Bu filmi içerisinde zaman yolculuğu olan ve beyin yakan filmleri sevenlere öneririm. Görsel efektsiz de bilim kurgu filmi yapılabildiğini gösteren bu İspanyol filminde, zaman makinesi aracılığıyla geçmişe dönen ve kendisiyle karşılaşan birinin yaşadıkları anlatılmaktadır.

5- El Secreto De Sus Ojos – Gözlerindeki Sır

Gözlerindeki Sır 2009 Arjantin-İspanya ortak yapımı dramatik gerilim filmidir. Juan José Campanella’nın yönettiği film Eduardo Sacheri’nin yazdığı La pregunta de sus ojos adlı romandan uyarlandı. Gerek oyunculukları gerek senaryosuyla tam anlamıyla mükemmel bir başyapıt olan filmin baş rollerinde Ricardo Darín, Soledad Villamil, Javier Godino, Guillermo Francella ve Pablo Rago yer alır. Adalet konusuna harika bir biçimde sorgulayan ve sorgulatan, aynı zamanda içerisinde birçok duyguyu barındıran bu filmi izledikten sonra siz de herkese önereceksiniz.

6- Mientras Duermes – Ölüm Uykusu

İzlerken insanı geren, klişelerden uzak, psikolojik etkisi yüksek harika bir gerilim filmi olan Ölüm Uykusu’nun  yönetmenliğini Jaume Balagueró’nun üstleniyor. Baş rollerini Luis Tosar ile Marta Etura paylaşmaktadır. Film; yaşamından mutsuz olan César adlı bir apartman görevlisinin, apartmanda yaşayan Clara adlı bir kadınla uğraşmasını ve onun mutsuz olmasıyla kendi mutluluğuna ulaşmasını konu almaktadır. Özellikle senaryosunun gerçekçiliği ve böyle sosyopat insanların var olabileceğini bilmek filmi daha da farklı kılıyor.

7- El Orfanato – Yetimhane

Gerilim, dram ve korku temalı, İspanya-Meksika ortak yapımı yapımı bir film. Özgün adı El Orfanato olan film İngilizce konuşulan ülkelerde The Orphanage adı ile gösterime verilmiştir. Yaratıklı, cinli, paranormal olaylarla korkutan korku filmlerinden bunalan bünyelere ilaç gibi gelecek bu filminin yönetmeni Juan Antonio Bayona’dır.  Başarılı anlatma örgüsü, kasvetli ortamları ve başarılı oyunculuklarıyla korku-gerilim sevenlerin kaçırmaması gereken bir film.

+ BONUS İspanyol Filmi 1 : Mirage / Fırtına Anı

Mirage, Oriol Paulo tarafından ortaklaşa yazılan ve yönetilen, Adriana Ugarte’nin oynadığı 2018 gizem – drama konulu bir İspanyol filmi. Film,22 Mart 2019’da Netflix aracılığıyla 2018’de İspanya’da ve dünya çapında gösterildi. Filmde, Vera 25 sene önce gizemli bir şekilde bir çocuğun hayatını kurtarmıştır fakat bunun sonucunda ne yazık ki kendi kızı hayatını kaybetmiştir. Gerilim ve dram unsurlarının sıklıklar vurgulandığı bu müthiş film 2 saat 9 dakika sürüyor.

+ BONUS İspanyol Filmi 2 : Rec / Ölüm Çığlığı

REC, başrollerini Manuela Velasco ve Ferrán Terraza’ın paylaştığı Jaume Balagueró tarafından yönetilmiş ve yazılmış 2007 İspanya yapımı korku filmidir. Film İspanya Barselona kentinde çekildi, 2007 yılında İngilizce alt yazıyla piyasaya sürüldü ve film büyük yankı yarattı. Filmin konusu bir apartmanda garip şeyler olurken itfaiye ve kameramanların da olayın içine girmesiyle iş karışmaktadır ve apartmandaki insanları zombilerle zorlu dakikalar beklemektedir.

..

SPONSORLU İÇERİK

Kendime Sardım - Ünal Kantarcı

Kendime Sardım – Ünal Kantarcı

Oğuzhan Koç’un Kendime Sardım adlı yeni şarkısı Ünal Kantarcı yorumuyla sizlerle. Kendime Sardım şarkısını yorumlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir