* * *
Para Nasıl Biriktirilir

Para Nasıl Biriktirilir?

Hepimizin aktif veya pasif bir yerlerden bir geliri var. Öğrenciyseniz harçlığınız, çalışıyorsanız maaşınız, kendi işinizi yapıyorsanız dışarıdan gelen bir nakit akışınız var. Şimdi size bu gelirlerinizi verimli kullanarak Para Nasıl Biriktirilir onu anlatacağım.

Para Nasıl Biriktirilir? Başlıyoruz!

Para biriktirme taktiği 50 30 20 kuralı diye geçiyor. Para nasıl biriktirilir kuralının en güzel yanı kolay anlaşılır basit bir sisteminin olması. Siz bu basit 50 30 20 yöntemiyle paranızı kategorize ederken; bir yandan harcamalarınızı düzenliyor, bir yandan birikim yapıyor, bir yandan da sosyal hayatınızdan geri kalmamış oluyorsunuz. Biriktirdiğiniz kısım sayesinde ise yatırımlar yaparak cebinize giren toplam parayı artırabilir, pasif gelir kaynağı yaratabilirsiniz.

Para Biriktirme

50 30 20 Kuralı

Para nasıl biriktirilir? Size belli bir gelir üzerinden örnek vererek anlatacağım fakat siz bunu kendi bütçenize uyarlayarak düzenleyebilirsiniz. Aylık yaklaşık olarak 3000 TL maaş alıyorsunuz diyelim. Önce 3 zarf alın. Zarfın birine 50, birine 30, birine 20 yazın.

%50 İhtiyaçlar

Buradaki 50 aslında %50 anlamına geliyor. Bu %50’lik gelirimizi ihtiyaçlarımıza ayıracağız. Peki ihtiyaç denebilecek harcamalarımız neler olabilir? Ev kirası, ulaşım, yemek, su, elektrik, İnternet, temizlik malzemeleri, gıda ürünleri gibi. Burası olmazsa olmaz, herkesin hayatında mutlaka kullanması gereken yani hayatını sürdürmesi için yapması gereken harcamaları temsil ediyor. Bu örneğe göre aylık 3000 TL maaş alıyorsanız 50 kısmına ihtiyaçlarınıza karşılık gelen 1500 TL’yi ayıracaksınız.

reklam_yazi

%30 İstekler

30 kısmına gelelim. 30 zarfını alın ve gelirinizin %30’unu bu zarfa koyun. Bu örnekte 900 TL’ye denk gelen tutarı isteklerimize ayıracağız. Peki isteklerimiz ne olabilir? Tatil olabilir, telefon olabilir, bakım olabilir, kafeye gitmek, arkadaşlarınızla buluşmak veya herhangi istediğiniz bir şey olabilir. Ne istiyorsanız bu %30 kısmından yapacaksınız. Eğer %30 kısmında paranız biterse, istekler kısmını es geçeceksiniz. İhtiyaçlar bölümünden isteklerinizi karşılamayacaksınız. İstekleriniz sadece istekler bölümünden yani 30 zarfından karşılanacak. Aylık 900 lira istekleriniz için güzel bir rakam.

%20 Biriktirme

%20’lik 20 zarfı ise borçlar, birikim ve yatırım için. Aslında biriktirme zarfı diyebiliriz. 3000 lira maaş alan biri için ayda yaklaşık 600 TL’ye denk geliyor. 600 lirayı alıyorsunuz ve 20 zarfının içine koyuyorsunuz. Borcunuz varsa önce borcunuzu ödüyorsunuz, geri kalan kısmını biriktiriyorsunuz ve yatırım yapıyorsunuz. Yatırım da önemli bir şeydir. Yatırım derken sadece borsa konusundan, ev ya da arsa alma gibi konulardan bahsetmiyorum. Pasif gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız yatırım yapmanın bir çok yolu var. “Nasıl yatırım yapılır , pasif gelir nasıl artırılır” gibi konulara da ayrıca yer vereceğiz.

Nasıl Para Biriktirilir

Nasıl Para Biriktirilir? Püf Noktalar!

Şimdi gelelim Para Nasıl Biriktirilir işinin kilit noktalarına. Örnek olarak ihtiyaç kısmına 1500 TL koymuştunuz. Kiranızı ödediniz, faturalarınızı ödediniz, ulaşımınızı, yemeğinizi karşıladınız ve elinizde varsayalım 200 TL kaldı, ihtiyaçlardan para artırdınız. Peki bu 200 lira ne olacak? Bu 200 TL’nin yarısını isteklere diğer yarısını biriktirme zarfına ayıracaksınız. 200 TL’den isteklere eklediğiniz 100 TL ile tekrar kafeye gidebilirsiniz, kendinize güzel bir hediye ya da kıyafet alabilirsiniz. Geri kalan 100 TL de biriktirme zarfına dahil olacak. Diyelim isteklere ait 30 kısmından para ayırdınız. Bu ay fazla sosyal bir faaliyette bulunmadınız veya fazla bir isteğiniz olmadı, para artırdınız. Bu kısmı biriktirme zarfına koyuyoruz ve orada biriktirerek yatırımlarımızı arttırmaya çalışıyoruz.

Bu yöntemle para biriktirip yatırım yaparken sıkılmamış olacaksınız. Hem sosyal hayatınızdan geri kalmamış olacaksınız hem de paranızın yönetimini doğru bir şekilde yapacaksınız. Gelir giderinizi takip edeceğinizden elinizde ne olduğunu bileceksiniz.

Para nasıl biriktirilir diye düşündüğünüzde şunu unutmayın, birikim-yatırım yani elinizdeki nakit akışı ne kadar çok olursa o kadar çok rahatlarsınız. Bugün 3000 TL geliriniz varsa bir şekilde bu 1 yıl sonra 3500 TL’ye çıkar. Bu sefer ihtiyaç, istek ve birikim için ayırdığınız paralar da artar. Hem sizin büyümeniz hızlanır hem daha kaliteli bir yaşam sağlamış olursunuz. Bu yüzden 50-30-20 kuralını bütçeniz ne olursa olsun kendinize uyarlayarak yapmaya başlayın.

Harcamalarınızı ve hayatınızı buna göre dizayn edersiniz sizin için gerçekten büyük bir etkisi olacak ve planlamanızı daha doğru daha güzel şekilde yapabileceksiniz.

SPONSORLU İÇERİK

Kendime Sardım - Ünal Kantarcı

Kendime Sardım – Ünal Kantarcı

Oğuzhan Koç’un Kendime Sardım adlı yeni şarkısı Ünal Kantarcı yorumuyla sizlerle. Kendime Sardım şarkısını yorumlayan …

2 Yorumlar

  1. para biriktimede zorlanıyorsanız bu sayda tam adres

  2. kumbara gibi daha nasıl tutumlu olcagımı daha iyi anladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir