* * *
Petra Antik Kenti

Petra Antik Kenti (Ürdün / Kayıp Şehir)

Arap çöllerinde kayıp bir mücevher, dünyanın en gizemli yerlerinden biri, Petra Antik Kenti. Antik kentin girişinde ise kale gibi yükselen bir mühendislik harikası: El Hazne.

Nebatilerin gizemli şehri Petra; kervanların çöllerde gezindiği, İpek ve Baharat yollarının en önemli ticaret rotaları olduğu, Romalıların havuzlarda keyifle yüzdüğü zamanların izlerini taşıyor. Nefes kesici görünümü ve gün ışığına göre değişen kayalarının renkleri ile dünyanın en ünlü yapıları arasında yerini alan Petra’nın bilinmeyen arka yüzünü birlikte keşfedelim.

PETRA ANTİK KENTİ NEREDE?

6 Aralık 1985 yılındaki karar ile Dünya Kültürel Miras Listesi’nde kendine yer bulan Petra Antik Kenti, Ürdün’ün Wadi Musa bölgesine bağlı bir antik şehirdir. Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında kalan gizemli şehir, 1812 yılında İsveçli gezgin Johann Burckhardt tarafından keşfedilmiştir.

Ürdün’ün saklı bir kanyonunda milattan önce Nebatiler tarafından inşa edilen antik kent, bir dönem tarihin tozlu sayfalarında kayboluyor ve kayıp kent Petra, on sekizinci yüzyılda yeniden keşfediliyor. Petra, 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçildi. Günümüzde bu antik şehir, Umman’ın en turistik merkezlerinden biri olarak göze çarpıyor.

PETRADA YAŞAM VE TİCARET

Petra, Nebati İmparatorluğu ile birlikte büyüyüp gelişti. Gelişimini sürdürürken bölgeden geçen ticaret yollarını da kontrol etmeye başladı. Kızıldeniz’den Basra Körfezi’ne Gazze’den Şam’a kadar ticarette önemli bir kavşak noktası haline döndü. Arabistan, Mısır, Suriye, Hindistan, Yunanistan ve Roma’yı birbirine bağlayarak krallığın ticaret merkezi haline geldi.

Krallık ticaretten elde ettiği gelirle kum taşı kayalıklara kendileri için görkemli ve gizemli bir şehir inşa ettiler. Tüm heybetiyle günümüze kadar gelmeyi başaran bu görkemli antik kentin kum taşından oluşan kaya bloklarına oyulmuş tapınakları, amfi tiyatroları, mezarları ve rölyeflerden oluşan yapı inşalarının yaklaşık olarak 500 yıl kadar sürdüğü düşünülmektedir.

Ürdün The Siq

PETRA’ YA GİDEN GİZEMLİ YOL : THE SİQ

Yapımı yaklaşık 500 yıl süren oldukça korunaklı bu kayıp şehre gidebilmek için 1,2 km uzunluğunda yer yer birkaç metreye kadar daralan bir vadiden geçmek gerekiyor. Bu gizemli ve zorlu yola ise THE SİQ deniliyor. The siq’in girişinde Nebatilerin inşa ettiği bir baraj bulunuyor. Devasa su sisteminin bir parçası olan baraj, kenti su baskınlarına karşı koruyor.

Hayranlıkla izlediğimiz Indiana Jones : Son Macera filminin bir kısmı da kayıp şehir Petra’da çekildi. Harrison Ford, The Siq geçidindeki renk oyunlarıyla bizleri büyülerken yıl 1988’di.

DEVASA SÜTUNLAR: EL-HAZNE

Işık ile değişen renklerin birbirine karıştığı The Siq geçidinin sonunda kayalara dantel gibi oyulmuş, Petra’nın en muhteşem yapısı çıkar karşınıza; El-Hazne. Petra’daki kalıntılardan hiç biri El-Hazne kadar göz alıcı değil.

KAYIP ŞEHİR

Büyük sütunlu girişi ve oymaları kendine hayran bırakan bu görkemli yapı 39 metre yüksekliğinde, 25 metre genişliğinde. İç odaları kayalığın merkezine kadar uzanıyor. Gül kurusu rengindeki yekpare kayaların, geleneksel yöntemin aksine, en yukarıdan aşağıya doğru senelerce oyulmasıyla bu zarif eser yaratılmış. El-Hazne’nin ön cephesi, Nebati, Yunan, Pagan ve Mısır kültürünün tanrısal figürleri, hayvanlar ve çiçeklerle süslüdür. Mısır tanrıçası İsis’ten, Zeus’un oğullarına ve Amazonlara kadar çok sayıda kültüre dair heykeller ve figürler barındırıyor.

Antik dönemde Nebatiler tanrılarını dikdörtgen bloklar olarak ifade ediyorlardı. Süslemeleriyse daha çok geometrikti. Oysa El Hazne’deki figürler Nebatilerin geleneksel mimarisinden çok farklıydı. El Hazne’nin ön cephesinde Yunan mitolojisindeki büyük kadın savaşçılar Amazonlar; Merkezinde Mısır tanrısı İsis’in tacı ve hemen onun altında da Medusa başı bulunuyor. El Hazne, ön cephesinde farklı medeniyetlere dair figürlerin bulunduğu ilk ve en muhteşem yapı. Nebati krallarının servetlerini Petra’nın mücevher olarak adlandırılan bu tapınağının en tepesindeki haşhaş tohumu benzeri kürenin içinde sakladığına inanılırdı.

PETRA’NIN GÖRKEMLİ YAPILARI

Nebati Krallığı hüküm sürdüğü yıllar boyunca Petra’nın yumuşak, güneşin açısına göre rengi pembe, kırmızı, turuncu ve sarıya dönüşen kumtaşı kayalarına anıt mezarlar, görkemli tapınaklar, kaya mezarlar, evler, ticarethaneler yaptılar. Bu eserler ilk zamanlarda daha çok Mısırların ve Asurluların yapılarına benzemekteydi. Sonrasında ise ticaretle birlikte doğan etkileşimle eski Yunanlılardan ve Romalılardan esinlenmişler.

KAYIP ŞEHİR PETRA

Antik kentte dikkat çeken en görkemli yapılar, Al Khazneh (Hazine), Roma tarzında inşa edilmiş Amfitiyatro, Ad – Deir Manastırı, kayalara mezarların bulunduğu geniş kanyon Street of Facades, Kraliyet Mezarları, Hz Musa’nın Kardeşi Harun’un Mezarı (Aaron’un Mezarı).

Bu görkemli ve şahane yapıtların çok büyük bölümü günümüze kadar ayakta kalarak gelmeyi başarabilmişlerdir. Eserlerin günümüze kadar korunarak gelmesinin temel nedeni ise; bölgenin hava olaylarına özellikle de yağmura maruz kalmamasıdır. Öyle ki konum olarak Petra Antik Kenti fazla yağış alan bir konumda olsaydı kayaya oyulmuş eserlerin büyük bir bölümü suyun etkisiyle ufalanarak yok olurdu.

Petra’da çekilen filmler ve oyunlar

 • Sinbad and the Eye of the Tiger(1977)
 • Terra X – Expedition ins Unbekannte (1984) TV Seri
 • Indiana Jones: Son Macera(1989)
 • Xin A Li Ba Ba (1989) or A Li Ba Ba (1989) (USA: video box title)
 • Mortal Kombat: Annihilation(1997)
 • Çölde Tutku(1997)
 • Son of God (2001) TV Series
 • Mumya Geri Dönüyor, (2001)
 • Spiritual Warriors (2006)
 • Digging for the Truth(2007) TV Series
 • Lady and her slaves
 • Transformers: Revenge of The Fallen (2009)
 • Queen of the Desert (2015)
 • Wolfteam oyunundaki haritalardan biri (PETRA)

SPONSORLU İÇERİK

Kendime Sardım - Ünal Kantarcı

Kendime Sardım – Ünal Kantarcı

Oğuzhan Koç’un Kendime Sardım adlı yeni şarkısı Ünal Kantarcı yorumuyla sizlerle. Kendime Sardım şarkısını yorumlayan …

3 Yorumlar

 1. Bu önemli ve faydalı çalışma için çok teşekkür ederiz devamını bekliyoruz …

 2. ÇOK BİLGİLENDİRİCİ BİR METİN OLMUŞ HERKESE TAVSİYE EDERİM.MUTLAKA OKUMALISINIZ.PETRA ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPIYOR.

 3. KESINLIKLE GORULMESI GEREKEN YERLERDEN BIR TANESIDIR HEP MERAK ETMISIMDIR BU GUZEL VE BILGILENDIRICI MAKALENIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir