* * *
Tiger Tankı

Tiger Tankı “Alman Efsanesi”

Tiger tankı çoğunuz bir şekilde duydunuz. Zamanının en iyi teknolojisine sahip ve muharebe meydanlarında adeta yenilmez diye tabir edebileceğimiz bir savaş makinesi, Alman efsanesi. Savaş meydanlarında ilk göründükleri andan itibaren psikolojik olarak düşmana korku salan bu aletleri hala bilmeyenleriniz varsa gelin hep birlikte öğrenelim.

TIGER TANKI GENEL ÖZELLİKLERİ

Alman EfsanesiTank diye tabir edebileceğimiz ilk araca baktığımızda bunun İngilizler tarafından üretilen devasa paletleri Mark-1’ler olduğunu görebiliriz. İlk ortaya çıkışının İngiltere olmasına karşın Almanya bu konuda önemli bir atağa geçti ve diğer ülkelerin çok daha ötesinde tanklar üretmeye başladı. Geliştirdiği bu güçlü tanklardan birisi de Alman Tiger tankıdır. Tam adı Panzerkampfwagen VI Tiger olan bu tank savaş meydanlarında düşmanların korkulu rüyası olmuştur. 56,9 tonluk bu devasa tank 40 km/h hızlara ulaşabiliyordu. 88 milimetrelik zamanının en güçlü ve en isabetli toplarından birine sahipti. Toplamda 1354 adet üretilen bu tanklar ilk kez Leningrad’da cepheye sürüldü. Daha sonrasında ise Kursk ve Tunus savaşlarına katıldı. Genel olarak bütün Alman cephelerinde kullanılmıştır diyebiliriz. Ardenler Taarruzu bu tankın en verimli kullanıldığı muharebedir. Birçok Amerikan zırhlısını burada yok etmeyi başarmıştır. Ön gövdesinde 120 mm dev bir çelik plaka tarafından korunan bu tank, muharebede düşman atışlarından olabildiğince az etkilenerek yoluna devam edebiliyordu.

MUHAREBE ALANINDAN ÖRNEKLER

Tiger TankıFranz Staudegger komutasında yalnız bir Tiger tankı 7 Temmuz 1943’da yaklaşık 50 tane Rus T-34 tankıyla karşılaşmıştır. Bu muharebede Tiger tankı son mermisine kadar savaşmış ve 22 tane T-34 tankını imha etmiştir. Bu mücadele karşısında Rus taburu geri çekilmiş ve Staudegger ‘Şovalye Haçı’ ile ödüllendirilmiştir.

Benzer şekilde Willi Fey komutasında ki başka bir Tiger tankı tek başında 15 adet Amerikan Sherman tankına karşı savaşmış ve kalan son 2 mermisi ile son Sherman tankını da imha etmeyi başarmıştır.

Tiger tanklarının bu güzel ve verimli özelliklerinin yanı sıra elbette bazı dezavantajları da vardı. Çoğunlukla düşman tankları tarafından yok edilmemelerine karşın, karmaşık yapısı ve yüksek maliyetleri sebebiyle birçok sorun yaratmıştır. Çoğu Tiger tankı arızalandığı ve tamir edilemediği için savaş meydanlarında taburları tarafından terk edilmiştir.

1944 yılında sonra üretilmeyen Tiger tankları artık müzelerde sergilenmektedir. Merak edenler ve yolu Almaya’ya düşenler için Alman Tank Müzesi’nde beraberinde onlarca tankla birlikte sergilenmektedir.

Hakkında hasstek

hasstek

Ayrıca Kontrol Et

Jamie Vardy - Premier Lig Gol Kralı

Jamie Vardy – Premier Lig Gol Kralı

Leicester City kulübünün yıldız isimlerinden biri olan Jamie Vardy, fabrika işçiliğinden Premier Lig şampiyonluğuna uzanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir